U povodu Međunarodnog dana zaštite okoliša 5.6.2020.g u Poreču je predstavljen projekt “Grad Poreč – odgovoran i održiv grad” kojemu je cilj smanjenje potrošnje energije i izbacivanje plastike iz uporabe u gradskoj upravi i u svim gradskim ustanovama.
Projekt ”Grad Poreč – odgovoran i održiv Grad” i jedinstven je, pionirski projekt u Hrvatskoj, kojim su, osim gradske uprave Poreča obuhvaćene i sve gradske ustanove, njih ukupno 11, te je namijenjen za preko 600 zaposlenih – od odgojiteljica u vrtiću i nastavnika, do djelatnika gradske knjižnice, muzeja, Pučkog otvorenog učilišta, Doma za starije i nemoćne, gradske uprave…
Projekt su predstavili porečki gradonačelnik Loris Peršurić i njegov zamjenik Elio Štifanić, Gordana Lalić iz gradskog poduzeća Parentium koje koordinira ovaj projekt te iz APN-a pomoćnica direktora Iva Fakin.
Poreč već niz godina konstantno uvodi niz dugoročnih mjera koje ga čine ekološki i energetski osviještenim europskim gradom, a još jedna u nizu istih je i prvi projekt u Hrvatskoj kojim se nastoji smanjiti potrošnja energije i izbaciti plastika iz uporabe u gradskoj upravi, ali i svim gradskim ustanovama.
U sklopu projektnih mjera uštede energije na dvjestotinjak trošila poput računala, fotokopirnih uređaja, uređaja za kavu i druge, postavit će se pametne utičnice odnosno vremenski prekidači, a u sve urede postavit će se dvjestotinjak termometara. Za svaku ustanovu podjeljeni su paketi koji sadrže stakleni vrč i komplet od 6 staklenih čaša, digitalne limitatore potrošnje električne energije, sobne termostate te edukativno-informativne brošure i naljepnice, dok su djelatnicima podjeljeni osobni paketi koji sadrže staklenu bocu za vodu zapremine pola litre, platnenu torbu, eko-kemijske olovke, eko-grafičke olovke sa sjemenom, stolni kalendar, lepeza te edukativno-informativne brošure i naljepnice.
Mjere koje su provedene u sklopu ovog projekta su:
- KATEGORIJA PLASTIKA
- Uklonjena je uporaba vode u plastičnim bocama, te uvedena upotreba staklenih boca (svim zaposlenicima darovane su staklene boce za osobnu upotrebu)
- Uklonjeni su aparati za vodu
- Uklonjena je uporaba plastičnih čaša u aparatima za kavu
- Izvršeno je ispitivanje kvalitete vode za piće na svim izljevnim mjestima
- Uvedena je uporaba staklenih čaša i staklenih vrčeva za vodu
- Uklonjena je uporaba konvencionalnih kemijskih olovaka i uvedena uporaba eko kemijskih olovaka od kartona
- Zaposlenicima su darovane višekratne torbe kako bi se poticalo smanjenje korištenja jednokratnih plastičnih vrećica
- KATEGORIJA UŠTEDA ENERGIJE
- Na sva trošila (računala, fotokopirne uređaje, uređaje za kavu, itd.) postavit će se ”pametne utičnice – vremenski prekidači” (cca. 200 potrošnih mjesta)
- U sve urede postavit će se termometri
Odbacivanjem jednokratnih plastičnih boca i čaša u porečkim ustanovama znatno će se smanjiti stvaranje plastičnog otpada i tako dati primjer svim generacijama za odgovorno ponašanje, uštedu energije i smanjenje korištenja plastične ambalaže. Osim toga, gradska uprava želi ovim primjerom potaknuti i sve druge tvrtke i gospodarske subjekte u Poreču na uvođenje ovakvih “plastic free” i drugih ekološki prihvatljivih rješenja.
APN se u projekt uključio promotivnim i edukativnim materijalima koji za cilj imaju podizanje svijesti zaposlenika o sustavnom gospodarenju energijom i vodom kao i svim ostalim resursima.