U srijedu, 5. veljače 2025., u prostorijama Tehnološkog parka u Splitu, održana je peta radionica iz reformske mjere C6.1.R6. (2021. – 2026.) Nacionalnog plana za oporavak i otpornost (NPOO): “Pilot projekt uspostave i provedbe sustavnog gospodarenja energijom te razvoj novog modela financiranja“, koju je organizirala Agencija za pravni promet i posredovanje nekretninama (APN).
APN, odnosno Odjel za sustavno gospodarenje energijom i ISGE, imenovan je za koordinaciju aktivnosti praćenja provedbe i izvršenja investicija od strane i u ime Ministarstva prostornog uređenja, graditeljstva i državne imovine (MPGI), nadležnog za provedbu komponente Inicijativa 6.: Obnova zgrada iz NPOO-a.
Cilj projekta je obuhvatiti i pratiti potrošnju energije i vode odabranih višestambenih zgrada, kroz nacionalni Informacijski sustav za gospodarenje energijom (ISGE), uspostavljanjem automatskog prikupljanja podataka, postizanje ušteda provedbom aktivnosti SGE-a te analiziranje mogućnosti razvoja i uspostave novog modela financiranja energetske obnove zgrada.
Krajnji rezultat reformske mjere je izrada smjernica, koje će biti objavljene na internetskim stranicama MPGI-a, za provedbu budućih energetskih obnova višestambenih zgrada na razini Republike Hrvatske, što uključuje i instalaciju obnovljivih izvora energije – dizalica topline i sl. Kvaliteta rezultata ovisi i o prikupljenim podacima tijekom provedbe ove faze pilot projekta – što će oni biti kvalitetniji, to će analize i smjernice biti kvalitetnije.
U okviru projekta, predviđeno je održavanje većeg broja sastanaka i informativnih i edukativnih radionica. Tema radionice“ Skupni aktivni kupac“ proizašla je iz komunikacije s DP-ovima i Upravom HEP ODS-a jer se tumačenje skupnog aktivnog kupca (SAK) i svega što iz tog pojma proizlazi pokazalo kao velika nepoznanica-od izrade idejnog rješenja, preko priključenja, sheme dijeljenja (ključa), ugovornih odnosa, obračuna i sl.
Nakon uvodnog predstavljanja Pilot projekta uspostave i provedbe sustavnog gospodarenja energijom te razvoj novog modela financiranja, teme o kojima se raspravljalo su Zakonsko-regulatorni okvir za skupnog aktivnog kupca, Izazovi i mogućnosti dijeljenja energije u višestambenim zgradama te Razvoj podatkovne infrastrukture za skupne aktivne kupce i dijeljenje energije.
Osim organizatora i ključnih stručnjaka na projektu, radionici su prisustvovali predstavnici suvlasnika odabranih višestambenih zgrada, predstavnica tvrtka upravitelja zgrada kao što su Forte Solar d.o.o., Stano-uprava d.o.o. i Tehnoplast d.o.o. , predstavnici iz HEP-Elektrodalmacija Split, stručnjaci s FSBa, predstavnici iz Dalmatinske energetske agencije te predstavnici iz grada Splita.
Radionica pod temom „Skupni aktivni kupac“ izazvala je veliki interes među prisutnima te se planira organizirati i u drugim gradovima koji sudjeluju u Pilot projektu.