Plaćam porez na promet nekretninama na rate. Mogu li podnijeti zahtjev za povrat poreza prije isplate svih rata?
Kako biste mogli podnijeti zahtjev, porez na promet nekretninama mora biti plaćen u cijelosti. Rok za podnošenje zahtjeva je dvije godine od sklapanja ugovora o kupoprodaji, stoga postoji mogućnost da otplaćujete porez na rate u tom razdoblju.
Koje uvjete moram zadovoljiti kako bih ostvario povrat poreza kod kupnje stana ili obiteljske kuće?
Kako biste ostvarili pravo na povrat poreza za stjecanje prve stambene nekretnine, morate:
- biti državljanin RH
- imati sklopljen ugovor o kupoprodaji nekretnine nakon 1. siječnja 2025.
- biti mlađi od 45 godina u trenutku podnošenja zahtjeva
- imati prijavljeno prebivalište na adresi nekretnine za koju tražite povrat i boraviti u njoj (i članovi uže obitelji koje navodite u zahtjevu)
- imati potvrdu da ste platili porez na promet nekretninama ili račun na kojem je iskazan PDV, a koji je izdan nakon 1. siječnja 2025.
Koje uvjete moram zadovoljiti kako bih ostvario povrat poreza kod gradnje obiteljske kuće?
Kako biste ostvarili pravo na povrat poreza kod gradnje obiteljske kuće, morate:
- biti državljanin RH
- biti mlađi od 45 godina u trenutku podnošenja zahtjeva
- imati prijavljeno prebivalište na adresi obiteljske kuće za koju tražite povrat i boraviti u njoj (i članovi uže obitelji koje navodite)
Kako biste ostvarili pravo na povrat poreza, uporabna dozvola za obiteljsku kuću morala je postati pravomoćna nakon 1. siječnja 2025. te morate imati ugovor o građenju obiteljske kuće na temelju kojeg je izdan račun odnosno situacija, ovjerena od strane nadzornog inženjera, a na temelju kojeg je plaćen porez na dodanu vrijednost, kao i plaćene račune za projektiranje i nadzor na temelju kojih je plaćen porez na dodanu vrijednost.
U kojim slučajevima ne mogu ostvariti pravo na povrat poreza?
Povrat se odnosi na stjecanje prve stambene nekretnine stoga ga ne možete ostvariti ako vi ili član vaše uže obitelji imate ili ste imali u vlasništvu, suvlasništvu ili zajedničkom vlasništvu, u tuzemstvu ili inozemstvu, nekretninu namijenjenu stanovanju koja se smatra odgovarajućom.
Odgovarajućom se smatra nekretnina koja je opremljena infrastrukturom (voda, kanalizacija, struja), veličine oko 35 m2 korisne površine za jednu osobu te 10m2 za svakog dodatnog člana uže obitelji.
Ako u vlasništvu ili suvlasništvu imate ili ste imali nekretninu koja se ne smatra odgovarajućom, kako biste ostvarili povrat poreza, nekretninu morate prodati u roku od 24 mjeseca od kupnje odgovarajuće prve nekretnine za stanovanje.
Povrat ne možete ostvariti ni ako ste već koristili državne potpore za stjecanje nekretnine.
Mogu li ostvariti pravo na povrat ako sam imao nekretninu koju sam kupio uz subvencioniranje stambenog kredita od APN-a?
S obzirom na to da ste već koristili direktnu državnu potporu za stjecanje nekretnine koja vam je olakšala kupnju i smanjila troškove, ne možete ponovno koristiti potporu države za stjecanje stambene nekretnine.
Dobio sam rješenje o plaćanju poreza na promet nekretninama od Porezne uprave. Moram li platiti porez ako ispunjavam uvjete za povrat poreza?
Aktualna mjera je mjera povrata poreza, a ne mjera oslobađanja od plaćanja poreza. Po dobivanju Rješenja od Porezne uprave morate platiti utvrđeni porez na promet nekretninama, a potom možete podnijeti zahtjev za povrat ako ispunjavate sve uvjete. Uz zahtjev morate priložiti i dokaz da ste platili porez.
Kako mogu podnijeti zahtjev za povrat poreza?
Zahtjev za isplatu potpore podnosi se Agenciji za pravni promet i posredovanje nekretninama (APN), Zagreb, Savska cesta 41, 10000 Zagreb, na propisanom obrascu s dokumentacijom kojom se dokazuje ispunjavanje uvjeta za ostvarivanje prava na isplatu potpore. Više informacija dostupno je na našim stranicama.
Kada mogu podnijeti zahtjev za povrat poreza?
Zahtjev se može podnijeti u roku od 24 mjeseca od dana sklapanja kupoprodajnog ugovora.
Sklopio sam ugovor o kupoprodaji nekretnine u 2024. godini, imam li pravo na povrat poreza?
Zakonom je određeno da se povrat primjenjuje na ugovore o kupoprodaji koji su sklopljeni nakon 1. siječnja 2025. godine, stoga nemate pravo na povrat poreza ako ste ugovor sklopili ranije.
Što je korisna površina stambene nekretnine?
Korisna površina stambene nekretnine utvrđuje se primjenom norme HRN ISO 9836:2011 i koeficijenata korisne vrijednosti površina koji su iskazani uz Pravilnik o procjeni vrijednosti nekretnina.
Prema tome, pod korisnom površinom stambene nekretnine smatra se neto korisna vrijednost površine etažnog dijela (stana), a koji se u tom slučaju može sastojati od posebnog dijela, sporednih dijelova i pripadaka.
Za unutarnje prostorije (stan) koristi se koeficijent 1,00, dok se za lođe, terase, balkone i slično, odnosno dijelove koji nisu unutarnje prostorije koriste koeficijenti dostupni na poveznici.
Dakle, za obračun korisne površine stambene nekretnine koristi se kvadratura upisana u zemljišnim knjigama kao jedan etažni dio.
Investitor je uvjetovao kupnju garaže uz stan, međutim garaža je etažirana posebno, odnosno nije pripadak stanu. Ostvarujem li povrat poreza i za kupnju garaže?
Garaža ili garažno mjesto nisu stambeni prostor, stoga se ne ostvaruje pravo na povrat poreza za kupnju garaže ili garažnog mjesta.
Kupio sam nekretninu veću od kvadrature propisane Zakonom. Kako se na mene primjenjuje povrat poreza?
Unatoč tome što ste kupili nekretninu veću od propisane, možete dobiti povrat poreza, uz uvjet da nekretnina nije za 50 % veća od one predviđene Zakonom, prema broju članova obitelji, ali ćete dobiti povrat prema kvadraturi koja je propisana Zakonom.
PROPISANA KVADRATRA | MAKSIMALNA DOPUŠTENA KVADRATURA ZA PODNOŠENJE ZAHTJEVA |
za 1 osobu do 50 m2 | 75 m2 |
za 2 osobe do 65 m2 | 97,5 m2 |
za 3 osobe do 80 m2 | 120 m2 |
za 4 osobe do 90 m2 | 135 m2 |
za 5 osoba do 100 m2 | 150 m2 |
za 6 osoba do 110 m2 | 165 m2 |
za 7 i više osoba do 120 m² | 180 m2 |
Kako se računa kvadratura za obiteljske kuće?
Za obiteljske kuće povrat poreza se vrši prema 50 % uvećanim kvadraturama od površine stana jer smo u obzir uzeli dodatne unutarnje prostorije koje kuće u pravilu imaju. Kao i u slučaju stana, maksimalna dopuštena kvadratura za podnošenje zahtjeva je još 50 % veća.
PROPISANA KVADRATRA | MAKSIMALNA DOPUŠTENA KVADRATURA ZA PODNOŠENJE ZAHTJEVA |
za 1 osobu do 75 m2 | 112,5 m2 |
za 2 osobe do 97,5 m2 | 146,25 m2 |
za 3 osobe do 120 m2 | 180 m2 |
za 4 osobe do 135 m2 | 202,5 m2 |
za 5 osoba do 150 m2 | 225 m2 |
za 6 osoba do 165 m2 | 247,5 m2 |
za 7 i više osoba do 180 m2 | 270 m2 |
Što je lokalna prosječna cijena stana?
Studiju (podatke) o prosječnim cijenama izradio je Ekonomski institut, Zagreb, a procjena prosječnih cijena za sve jedinice lokalne samouprave u Republici Hrvatskoj izrađena je na temelju dostupnih podataka o prosječnim ostvarenim kupoprodajnim cijenama za starogradnju i novogradnju, pri čemu je iz cijene novogradnje izuzet PDV.
Osnovicu za izračun najvišeg iznosa potpore čini umnožak korisne površine stana, odnosno obiteljske kuće na koju podnositelj zahtjeva ima pravo s obzirom na broj članova obitelji i prosječne cijene četvornog metra stana u jedinici lokalne samouprave u kojoj se nekretnina stječe ili gradi, a koja se određuje prema podatku koji je javno objavilo Ministarstvo prostornoga uređenja, graditeljstva i državne imovine.
Obračun za povrat vrši se prema utvrđenoj prosječnoj cijenu ako je ugovorena cijena stambene nekretnine veća od prosječne, a ako je ugovorena cijena manja od prosječne cijene, obračun se vrši prema ugovorenoj cijeni.
Kupio sam nekretninu koja je skuplja po kvadratu od lokalne prosječne cijene. Imam li pravo na povrat poreza?
Možete podnijeti zahtjev za povrat ako cijena nekretnine po kvadratu ne prelazi više od 50 % lokalne prosječne cijene nekretnine.
Primjer: Ako je lokalna prosječna cijena kvadrata u Splitu 3.000 eura, možete podnijeti zahtjev ako ste nekretninu platili najviše 4.500 eura po kvadratu.
Obračun za povrat vrši se prema utvrđenoj lokalnoj prosječnoj cijenu od strane Ministarstva ako ste platili veću cijenu, a ako ste postigli cijenu manju od utvrđene, obračun se vrši prema postignutoj cijeni.
Kupio sam poslovni apartman. Imam li pravo na povrat poreza?
Poslovni apartmani grade se u mješovitim poslovno-stambenim zonama (M2) u kojima prema propisima kojima se uređuje prostorno uređenje dio posebnih jedinica mora biti stambene, a dio poslovne namjene.
Dakle, poslovni apartmani su prema propisima poslovni prostori, a ne stambene nekretnine te bi se trebali koristiti za poslovne namjene kako je predviđeno prostornim planovima, stoga ne ostvarujete pravo na povrat poreza.
Koristim poticajne mjere za kupnju nekretnine od jedinice lokalne samouprave, imam li pravo i na povrat poreza?
Ako stanujete na području jedinice lokalne samouprave koja potiče mlade kod stjecanja prve nekretnine dodjelom određenog iznosa ili subvencioniranjem kamata kredita u svrhu naseljavanja i demografske revitalizacije, to nije prepreka za ostvarivanje prava na povrat poreza.
Kako i gdje mogu podnijeti zahtjev za isplatu potpore?
Zahtjev za stjecanje prve stambene nekretnine s pripadajućom dokumentacijom podnositelj zahtjeva može podnijeti Agenciji za pravni promet i posredovanje nekretninama (dalje: APN) poštom ili neposredno na adresu: APN, Savska cesta 41/6, 10000 Zagreb.
Koju dokumentaciju je potrebno ovjeriti kod javnog bilježnika?
Ako podnositelj ostvaruje pravo na potporu, dužan je ovjeriti potpis na zahtjevu kod javnog bilježnika. Uz sastavni dio zahtjeva potrebno je zaokružiti odgovarajuća slova da podnositelj zahtjeva i članovi njegove uže obitelji prvi put stječu i nemaju u vlasništvu ili suvlasništvu nekretninu ili su neodgovarajuću nekretninu prodali do trenutka podnošenja zahtjeva. Isto se odnosi i na nekorištenje državnih stambenih subvencija. Zahtjev kao i pripadajuće izjave daju se pod materijalnom i kaznenom odgovornošću.
U kojem roku mogu podnijeti zahtjev za ostvarivanje prava na potporu za kupnju stana?
Zahtjev se može podnijeti na adresu APN-a u roku od 24 mjeseca od dana sklapanja kupoprodajnog ugovora.
Što se događa ako kupujem kuću ili stan na kojima nije jasno iskazana korisna površina nekretnine?
Ako iz dokumentacije koju je obvezno dostaviti uz Zahtjev nije moguće utvrditi ukupnu korisnu površinu stambene nekretnine, potrebno je dostaviti drugu odgovarajuću dokumentaciju (procjenu vrijednosti nekretnine izrađenu od ovlaštenog procjenitelja, rješenje o legalizaciji, nalaz ovlaštenog inženjere građevine ili arhitekture i slično) iz koje će biti vidljiva ukupna korisna površina stambene nekretnine.
Imam li pravo kupiti veći stan od površine koja mi pripada prema broju članova obitelji te imam li pravo kupiti stan po većoj cijeni od one propisane Zakonom?
Imamo dva kriterija za prava: prosječna cijena stanova i veličina stanova. Oba kriterija imaju dopuštena odstupanja od propisanih veličina. Dopuštena odstupanja su samo vezana uz pravo na zahtjev.
Mogu li kao samac kupiti manji stan od 50 m2 ili pak veći stan od te kvadrature? Kako se tada obračunava potpora?
Obračun potpore slijedi prema propisanim veličinama i cijene i površine. Iznimno se primjenjuju stvarne veličine ukoliko su one manje od propisanih. Dakle, ako imate pravo kao samac na površinu od 50 m2, a kupujete stan od 35 m2, potpora će se obračunavati prema stvarnoj veličini od 35 m2, a ako kupujete stan od 55 m2 tada će se ona obračunavati do maksimalne propisane površine za samca, što je u ovom primjeru 50 m2.
Jesu li prosječne cijene stanova u JLS-ovima koje objavljuje resorno Ministarstvo bez poreza?
Za obračun se koristi prosječna vrijednost zbrojenih podataka za sve nekretnine bez poreza.
Misli li se kod izračuna osnovice za isplatu potpore na ukupnu cijenu ili cijenu po m2?
Oba parametra treba uzeti u obzir, a trebalo bi biti identično na kraju obračuna.
Mora li cijena nekretnine u kupoprodajnom ugovoru stana i garaže biti razdvojena?
Da, ako su garaža i stan posebno etažirani, u ugovoru o kupoprodaji mora biti posebno razdvojena cijena garaže i cijena stana s obzirom da garaže i drugi posebni prostori koji su posebno etažirani nisu predmet ostvarivanja prava na potporu. Isto tako, obračun mora biti iskazan i na računu na temelju kojeg je uplaćen PDV.
Može li član uže obitelji podnositelja zahtjeva, ako nije naveden u zahtjevu, predati drugi zahtjev za kupnju druge nekretnine?
Ne može, to bi bilo izigravanje smisla državne potpore. Rješavamo stambeno pitanje obitelji.
Moramo li i ja i suprug/a predati zahtjeve odvojeno ako svaki od nas ostvaruje pravo na potporu jer smo suvlasnici na nekretnini koju kupujemo?
Kako bi se omogućilo da zahtjev za potporu podnesu i bračni/izvanbračni drugovi i dr. koji su temeljem ugovora o kupoprodaji stekli određeni suvlasnički dio te im je na temelju toga, izdano, svakom posebno, i porezno rješenje za pripadajući suvlasnički dio, suvlasnici tada podnose samo jedan zahtjev i odlučuju tko će od njih biti podnositelj zahtjeva, dok će se u rješenju navesti iznos potpore za svakog od njih, a sve kako se ne bi multiplicirao broj zahtjeva. Potrebno je tada za svakog posebno priložiti porezno rješenje, broj računa i banku kod koje se vodi račun kako bi se na isti mogla isplatiti potpora.
Ima li pravo na potporu podnositelj ili član obitelji koji kupuje samo udio u vlasništvu nekretnine? Odnosno, mora li biti objedinjeno vlasništvo na kupljenoj nekretnini?
Pitanje je rješava li on s tom kupnjom svoje stambeno pitanje? Npr. ako mu roditelji pomažu da kupi nekretninu i oni će biti suvlasnici, a time se rješava njegovo stambeno pitanje – zašto ne. Treba ispuniti sve ostale propisane uvjete.